Yeni Ürün
Leylandi
29.02.2024
241
0.00 TL

“Leylandi ağacı, 4 mevsim yeşil kalabilen dayanıklı bir bitki olduğu için oldukça dayanıklıdır. Genellikle bahçe duvarlarını örtmek için ya da çit yerine kullanılan bir bitki türüdür. Leylandi ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Merak edilen tüm detayları derledik.”

Ürün Özellikleri
 • Latince : Cupressocyparis leylandii
 • Familya : CUPRESSACEAE
 • Anavatanı : Güney Galler/İngiltere
 • Mekan : Dış Mekan
 • Grup : İbreliler
Ürün Görselleri

Tanımı: Melez Servi olarak adlandırılan bitki iki ayrı tür olan Chamaecyparis nootkatensis (Alaska Sediri) ve Cupressus macrocarpa’nin (Monterey Servisi) melezidir. Kozalaklarının büyük, piramidal veya sütun şekli ile tohumlarının yüzeyinde reçine kabarcığı bulunmasını macrocarpa’dan; sürgün ve yapraklarının yassı, yaprak büyüklüğü ve dizilişini ise nootkatensisi’den almıştır. 20-25 m boy ve konik bir tepe yapar. Her dem yeşil, pul yaprakları 4 köşeli ve koyu yeşil renklidir. Yaprakları koku yayar. Sürgünleri ince ve narindir. Piramit formlu büyürler. Park ve bahçelerde rüzgâr perdesi ve çit olarak kullanılmaktadırlar.

Işık İsteği: Işık- yarı gölge ağacıdır.

Sıcaklık İsteği:  Donlara dayanıklı olmakla birlikte ekstrem donlardan zarar görebilir (-20oC).

Toprak İsteği: Drenajı iyi, besin içeriği yüksek, hafif ıslak, asidik veya kireçli topraklarda yetişir. Az tuzlu topraklara da uyum sağlar.

Üretimi: Tohum ve çelikle üretilir.

Hastalık ve Zararlılar: En çok görülen zararlıları kabuklu bit, yaprak biti, kırmızı örümcek, kın kanatlılar iken kök çürüklüğü ve kara leke ise en çok görülen hastalıklarıdır

Sorunuz mu Var?
Önemli bir tavsiye
Çit olarak dikildiği yerlerde 1 metre aralıkla dikilmesi tavsiye edilir.


Ürün Sipariş Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Beyçim
  Beyçim
  Merhaba.
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?