ÇİM

Hazır Rulo Çim

ÇİM

24 Mart 2020 Rulo Çim 0

Çim Nedir?

Çim , buğdaygil ailesinin tek veya daha çok yıllık halde çimen olarak ortaya  çıkardığı ve yer örtücü olarak kullanılan bitki türüdür.


Çim Nasıl Ekilir?

Çim , tohum ekme yöntemi ile meydana gelir. tabi bu ekerek meydana getirme sırasında zemin hazırlığı alınacak verimin en önemli noktasıdır.

Çim ekerken toprağımızın hazırlığına toprağı temizlemekten  başlanarak sırasıyla , çapa ile kabartma , kaba tesviye , ince tesviye , gübreleme , tohum atılması , sıkıştırma , sulama gibi işlemler gelmektedir. Bu işlemlerin hepsi verimli bir çim ekimi için dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Biz hazır rulo çim üreticisi olarak çim ekimi ve file yayımı sırasında sizlere bir görüntü çektik. Bu görüntüyü referans alıp toprak alanınızı bu şekilde hazırlayınız. Alanın sıkılaştırılmış , düz ve temiz olmasına dikkat ediniz. 


Çim Nerelerde Kullanılır?

Çimin başlıca kullanıldığı amaç çevre düzenleme ve peyzaj işleridir. Bazı ihtiyaçlara göre tozun oluşmasını önlemek , ortam sıcaklığını dengelemek gibi durumlarda tercih edilmektedir. Spor alanlar , otel ve restoranlar , ev bahçeleri v.b. gibi toprak alanın tüm müsait olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Sizlere örnek bir peyzaj çalışmasında kullanılan çimlerin fotoğrafını hazırladık. İnceleyebilirsiniz. Ayrıca daha fazla peyzaj çalışması için tıklayınız.Çim Tohumu Özellikleri

Çim tohumu özelliklerini başlıca sıralayacak olursak gölge ve güneş özelliklerini en öne almalıyız. Siz alanınız özelinde bu tercihi yapabilirsiniz. Çimler üzerini basılabilir olması , suya ve susuzluğa dayanıklı olması gibi özelliklere de sahiptir. Ayrıca kendini yenileyebilmesi , kök tutuculuğu gibi türleride mevcuttur. Başlıca özellikleri bunlardır.

Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Çim bakımı ,  sulama , biçme ve gübreleme olarak temelde 3 ‘ e ayrılır.  Bu bakım bahar , kış , yaz ve sonbahar olmak üzere 4 mevsimde de geçerlidir.Kış ve sonbahar ayları nispeten diğer iki aya oranla yarı yarıya daha az bakım gerektirir. Tüm mevsimlerde de çimlere küçük dokunuşlar yapmalısınız. Nitekim size fayda sağlayan çimler ne kadar düzenli bakılırsa o kadar kendisini yeniler ve daha formda kalabilir. Bu bakım detayları hazır rulo çim içinde aynıdır. Sizlere hazır rulo çim bakımı nasıl yapılır yazımızda daha detaylı anlatımlarla yardımcı olacağız. Blog bölümünden ulaşabilirsiniz..